TOPlist
15. 07. 2024
Domů / Interiér / Zvažujete začít vytápět plynem? Poradíme vám, co byste rozhodně měly mít na paměti

Zvažujete začít vytápět plynem? Poradíme vám, co byste rozhodně měly mít na paměti

Ceny elektrické energie rostou. A růst se v nejbližší době nezastaví. V příštím roce si průměrná rodina za elektřinu zaplatí zhruba o čtyři procenta více. Ročně se tak bude jednat v průměru o 400 korun. Vytápění elektřinou se ale prodraží ještě více. V mnoha rodinách jsou z toho důvodu na pořadu dne úvahy o vytápění, tedy zda-li je na místě je změnit. Někdy ano, někdy ne. Poradíme vám.

Při odpovědi na otázku, zda je levnější topit elektřinou či plynem, se nevyhneme počtům. Cena jedné kilowatthodiny je v průměru 4,58 korun. Průměrná cena plynu se pak, jaku uvádí server energie123.cz, pohybuje mezi 6,28 až 18,66 korun za 1 m³ zemního plynu. Při porovnání těchto cen je nejdůležitější vzoreček 1 m³ = 10,62 kWh.

Zemní plyn versus elektřina

Dopočítáme se tak, že stejné množství zemního plynu je mnohem levnější než stejné množství elektrické energie. Samotné ceny energií ovšem nejsou rozhodující. V úvahu musíte vzít i typ domu, který vytápíte, respektive jeho energetickou náročnost. Jiné nároky má energeticky náročný starý dům a jiné dům pasivní. Zatímco v moderních dřevostavbách si klidně můžete dovolit vytápět elektřinou, pro ostatní je jasnou volbou plyn.

Z ekologického hlediska

Jste duší ekologem? Pak by vaše volba měla být jasná. Výroba elektřiny v tepelných a jaderných elektrárnách se ekologickou zrovna nazvat nelze. Vám však zřejmě nejde jen o ekologii, ale i o peněženku.

Energeticky nenáročný dům? Zvolte topení elektřinou

Topit elektřinou je momentálně vhodné doporučit pouze pasivním a nízkoenergetickým domům. S elektrickým vytápěním si navíc máte možnost zažádat o výhodnou distribuční sazbu D45d, v rámci které po většinu dne vytápíte na tzv. noční proud. To výslednou cenu za elektrickou energii výrazně snižuje. Pro domy energeticky náročné je ovšem jasnou volbou plyn, a to i přes relativně vysoké náklady na technologie, jež si topení plynem vyžaduje.

Topení plynem? Pro starší zástavbu jasná volba

V první řadě si musíte pořídit plynový kotel (cena plynových kotlů se pohybuje mezi patnácti a až třiceti tisíci korunami), radiátory, postavit komín, vybudovat rozvody. To vše samozřejmě něco stojí. Dobrou zprávou v tomto ohledu je, že využijete-li štědrých kotlíkových dotací, můžete tyto investice srazit na minimum.

Plynový kotel, nebo WAWky?

Vy ovšem nemusíte topit jen kotlem. Další možnost představují plynové WAWky. Ty se hned tak neporouchají a také s nimi není spojený nákladný servis. Výhodou kotle je ale ve srovnání s nimi snadná regulace termostatem. Radiátory také bývají tenčí, tišší a designově zajímavější než WAWky.

Jak snížit náklady na investice i vytápění jako takové

Další možností, jak náklady snížit, je vyžádat si od dodavatele pevnou cenu na určité období. MND například v současné době nabízí pevnou cenu až do roku 2021. Cena, jíž si s ním sjednáte, se vám tedy po celé toto období nebude měnit. To může znamenat poměrně znatelnou úsporu. Co říci na závěr? Že pokud se nakonec pro plyn rozhodnete, tak změna dodavatele plynu je snadná a vyřídíte ji i online. Zbytek vyřídí váš nový dodavatel.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top