TOPlist
6. 12. 2023
Domů / Inspirace a trendy / 6 tipů, jak vybrat vhodné osvětlení do obývacího pokoje

6 tipů, jak vybrat vhodné osvětlení do obývacího pokoje

Obývací pokoj je místem, kde trávíme poměrně dost volného času. Věnujeme se tady odpočinku, četbě, rukodělným činnostem, ale i sledování oblíbených filmů a seriálů. Setkáváme se s rodinou i přáteli. Aby tato místnost plnila funkci, pro kterou byla zařízena, je potřeba ji odpovídajícím způsobem osvětlit. Jak na to? Poradíme vám v několika jednoduchých krocích.

Mnoho světel = mnoho funkcí

Světla plní v místnosti nespočet rozmanitých funkcí. Nejen, že vytváří dokonalou atmosféru pro chvíle, kdy chcete odpočívat a relaxovat, také dokážou nasvětlit určité kouty, zvýraznit jednotlivé kusy nábytku anebo naopak maskovat nedokonalosti třeba na stěně.

Jedno světlo nestačí

Ideální je, pokud do obývacího pokoje instalujete jeden centrální zdroj a další světla doplňková. Centrální zdroj v podobě stropního lustru by měl být nejvýkonnější. Naopak doplňková – například nástěnná světla anebo stojací lampy mohou vyzařovat méně světla.

Vytvořte atmosféru

Pro navození té správné atmosféry je vhodné instalovat do místnosti stmívací světla, případně lampičky se stínidlem. Od věci také nejsou lampy s nastavitelnými rameny. Tato světla se vám budou hodit ve chvíli, kdy chcete v místnosti navodit příjemnou atmosféru pro nenucený odpočinek.

Pozor na design

Design světla je nesmírně důležitý a měl by ladit s celkovou koncepcí místnosti. Do rustikálně zařízených interiéru se budou hodit spíše klasická světla (oválná), u moderních obývacích pokojů můžete popustit uzdu fantazii a zvolit třeba světla hranatá anebo asymetrická.

Kouzlete se světlem

V místnosti můžete díky světlu některá místa podtrhnout a od jiných naopak odvrátit pozornost. I tady vám k tomu pomůže světlo. Vhodným způsobem, jak podtrhnout konkrétní prostor je například nasvětlení poliček. Pokud naopak potřebujete v obývacím pokoji něco schovat, vsaďte na stín.

Vhodný zdroj

Při výběru vhodného osvětlení pamatujte na to, že pro relaxaci stačí méně světla (ccado 400 lumenů), což je zhruba jedna 40W žárovka. Pokud v místnosti pracujete, pak volte alespoň 60W žárovky. V případě, že instalujete centrální světlo do obývacího pokoje, jeho zdroj by měl mít alespoň 900 lumenů, což odpovídá asi 75W žárovce.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top