TOPlist
13. 07. 2024
Domů / Zajímavosti / Jaké jsou oblíbené vonné esence do sauny?

Jaké jsou oblíbené vonné esence do sauny?

Saunování je rituál, který má velmi pozitivní účinky nejen na naše tělo, ale i na naši psychiku. Naše zážitky z této blahodárné procedury lze ještě více umocnit.A to tak, že využijeme nejrůznějších esenciálních olejů, které vše ještě o stupeň vylepší.

Co je esenciální olej?

Esenciální olej, chcete-li esence do sauny, je vysoce koncentrovaný výtažek z rostliny, jenž je hydrofobní. Slovo esence pochází z anglického Essentials, což je v překladu „podstatné“, tudíž získáváme to podstatné, co rostlina nabízí. Silné aroma, které můžeme z olejů poznávat, se v rostlině nashromažďuje během jejího celého života a do esencí jsou získávány právě formou koncentrátu. Mezi nejčastější způsob získávání esencí z rostlin je považována destilace. Vzhledem k vysoké koncentraci esence jí stačí použít jen pár kapek.

Proč používat esenci?

První výhodou esenciálních olejů je jejich schopnost udržovat saunu čistější, než kdyby v sauně esenciální oleje nebyly. Představte si, kolik potu se ve finské sauně za její používání nahromadí. No, není to zrovna lákavá představa.Vzhledem k přítomnosti potu se v sauně tvoří ideální podmínky pro vznik a následné rozmnožování bakterií a choroboplodných zárodků. Při použití olejů se však sauna stále čistí, desinfikuje – a navíc krásně voní.

Druhou výhodou esenciálních olejů do sauny je jejich pomoc při péči o naše tělo i mysl. Díky tomu, že v teplé sauně relaxujeme, a navíc i vdechujeme zdraví prospěšné esence, naše tělo zbavujeme toxinů. Co se týče psychické stránky – při vdechování esencí v sauně se zklidňuje naše mysl, zmírňuje stres a navrací hormonální rovnováha. Nemluvě o pozitivních účincích na dýchací soustavu.

Finská sauna a oblíbené esence

  • Bříza – Bříza má velmi silné aroma a nezapomenutelnou vůni, kterou si jistě oblíbíte. Velmi často se používá právě pro své desinfekční účinky – kdy má pozitivní účinky jak na tělo, tak i na mysl.
  • Eukalyptus – Za nejčastěji používanou esenci, se kterou se můžeme při saunování setkat, je odjakživa eukalyptus. Eukalyptus má moc zmírňovat mírnější bolesti, ale také působí pozitivně na respirační systém našich těl. Proto jej můžete vdechovat i jako nachlazení (jde i o ideální esenci pro astmatiky). Eukalyptový olej zklidňuje nateklé sliznice, uvolňuje ucpaný noc, a zároveň i zklidňuje naši mysl.
  • Borovice – Hodně lidí umí uklidnit procházka po jehličnatém lese, kde vdechujeme příjemné aroma ze stromů. Stejně dobře může fungovat i esence s vůní borovice, kterou lze do finské sauny pořídit. Borovicová esence se používá ke zmírnění stresu a navození klidu. Zkuste zavřít oči, zhluboka dýchat a představit si, že vás všude okolo obklopuje les. Určitě si odpočinete.
  • Citrusy – Citrusy jsou odjakživa spojovány s energií, kterou v nás umí vyvolat. Proto se citrusová esence využívá v do sauny vždy, když se chcete probrat a nabít energií. Kromě toho vám citrusová esence pomůže při regeneraci svalů.
  • Peprmint – Jde o ideální esenci pro každého, kdo si chce odpočinout, zmírnit bolest hlavy, ale i stres, kterého je v dnešní době kolem nás všude plno.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top