TOPlist
13. 07. 2024
Domů / Inspirace a trendy / Myčka je velkým pomocníkem hlavně v hygieně. Na to se často zapomíná

Myčka je velkým pomocníkem hlavně v hygieně. Na to se často zapomíná

Rádi byste pořídili myčku a sbíráte argumenty pro její koupi, protože partner nebo partnerka s nákupem nesouhlasí? Jde prý o vyhozené peníze? Nebo chcete myčku pořídit rodičům – v kuchyni pro ni místo je, ale rodiče ji odmítají jako zbytečný krám? Tak se na důvody pro používání myčky podívejte perspektivou hygieny. Nádobí myté v myčce je totiž i desinfikované – díky vysoké teplotě a koncentrovanějším mycím prostředkům.

Houbičky, hadříky a textilní utěrky jsou rájem bakterií

Tohle je fakt, na který se často zapomíná. Bakterie, a to i ty škodlivé, milují teplo a vlhko. A co si budeme povídat, právě hadříky, houbičky a látkové utěrky jim poskytují perfektní ubytování. Když pak vezmete houbičku do ruky a myjete s ní nádobí, nikdy nemá voda nad šedesát stupňů, při kterých se ničí část bakterií.

Takže si breberky jen pěkně rozneseme po nádobí. Po mytí houbičkou sice můžeme bakterie spláchnout čistou vodou, ale po utření utěrkou již nikoliv. Navíc na oplach spotřebujeme kvanta vody, která je samozřejmě za dodatečné peníze.

Myčka myje úsporně a při vyšších teplotách

Myčka je vyrobena tak, aby byla schopná mýt nádobí při vyšších teplotách, které bakterie spolehlivě zahubí. Navíc používá i koncentrovanější mycí prostředky, které si při ručním mytí vůbec nemůžeme dovolit. Velmi bychom si totiž při pravidelném mytí v nich poškodili pokožku rukou.

Díky tomu myčka zanechá příbory, nádobí a skleničky hygienicky čisté a připravené k dalšímu bezpečnému použití. U ručního mytí toto tvrdit nelze. Jistě oceníte i fakt, že při kratších cyklech mytí může být teplota také nastavena nad 60 stupňů. Proto není nutné na domytí myčky čekat třeba tři hodiny, jak se někteří lidé mylně domnívají.

Čím ještě je dána hygieničnost myčky?

Už jsme naznačili, že účinnost myčky v likvidaci bakterií spočívá i v použití čisticích prostředků. Jde totiž o širokou škálu chemických látek, z nichž každá má svůj význam při mytí nádobí. Optimálního výsledku se dosáhne tehdy, když spolu látky spolupracují, respektive na sebe navazují.

Každá z látek obsažených v čisticím prostředku určeném do myčky nádobí chce jiné podmínky, aby dobře pracovala. A myčky to umějí zařídit, jsou na to naprogramované. Nejlépe výsledek poznáte po mytí mastných nádob. Při mytí v ruce vždy na nádobách (zejména plastových) zůstane tenčí či silnější mastný film. Ale po umytí v myčce je nádobí natolik čisté, že při manipulaci s ním dokonce i vrže – zejména talíře a sklenice. A to i přes to, že v myčce byla také pánev.

Do myčky není nutné kupovat speciální nádobí

Lidé se mnohdy mylně domnívají, že když si pořídí myčku, budou si muset koupit nové nádobí, které lze v myčce použít. Ale většinou se jedná o velký omyl. S výjimkou některých plastových a keramických kousků je do myčky vhodné v podstatě vše, co se dnes běžně na trhu s domácími potřebami nabízí.

A jestliže se bojíte, že byste měli pro myčku málo nádobí (když se myje, musíte mít ještě jiné čisté nádobí), tak prstě dokupte pár talířů, hrníčků, skleniček nebo příborů. Pepco leták vám jistě nabídne spoustu nádobí za výhodné ceny. A použitelného v myčce. Pokud Pepco v okolí nemáte, projděte si celou nabídku domácích potřeb na stránkách Letákomat.cz. Soustředí se tu akční nabídky všech větších prodejců.

Čím myčka prospěje celé rodině?

Hlavně ušetřením času. To je její největší přínos. Jednak nemusíte u mytí nádobí trávit dlouhé hodiny týdně, myčku jen naskládáte a zase vyskládáte. Také můžete do procesu mytí nádobí dříve zapojit i děti. Odložit použitý talíř nebo skleničku přímo do myčky, to totiž není nic složitého.

Ušetříte si mnohé bolesti zad, protože předklon nad kuchyňským dřezem patří k nejhorším polohám pro lidskou páteř. Ochráníte vaši kůži před negativním vlivem mycích prostředků. A hlavně si zajistíte hygienicky čisté nádobí. Až budete myčku vybírat, mrkněte sem. Tady vám poradí, co všechno musíte před výběrem myčky zvážit a na co se soustředit, abyste s jejím výběrem byli ve výsledku spokojení.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top