TOPlist
6. 12. 2023
Domů / Interiér / 4 tipy pro výběr interiérových dveří

4 tipy pro výběr interiérových dveří

Chcete vylepšit své bydlení a pořídit nové dveře? Na výběr máte hned z celé řady variant a typů, kdy se do každého interiéru hodí něco jiného. V článku najdete několik praktických tipů, které vám pomohou více se zorientovat na poli interiérových dveří a vybrat si co možná nejlepší variantu.

Zvolte si typ otvírání

Nejdříve si zvolte typ otvírání. Klasickou variantou jsou otočné dveře, jejichž předností je snadná montáž. Nevýhoda však spočívá ve větších nárocích na prostor, protože je nutné počítat s tím, že otevírání křídla dveří zabere určité místo. Pro úsporu prostoru je vhodné zvolit posuvné dveře, které jsou zároveň elegantním řešením pro oddělení místností všeho druhu. U této varianty se můžete dále rozhodnout, jestli si vyberete upevnění na stěnu, nebo sáhnete po řešení v podobě stavebního pouzdra. Zmiňovaný druhý typ působí velmi esteticky, ale nevýhodou může být potřeba větší stavební úpravy. Třetím způsobem otvírání jsou skládací dveře, které opět vynikají svými malými nároky na další místo ovšem často za cenu horších izolačních vlastností.

Povrchová úprava

Dalším parametrem, který je důležité pečlivě vybrat, je povrchová úprava. Naprostým základem za nejnižší cenu jsou fóliové interiérové dveře. Ty jsou vhodné pro případy, kdy není vyžadována náročnost na odolnost. Lepší odolností a životností se vyznačují laminátové dveře, které patří mezi nejoblíbenější typy právě díky optimálnímu poměru ceny a nabízeným vlastnostem. Lákavá je také představa, že si vyberete líbivý dekor téměř k nerozeznání od skutečného dřeva, což se bude krásně vyjímat v kombinaci s dřevěným nábytkem.

Na výplni záleží

Kromě povrchu je důležité vybrat také výplň. Ta ovlivňuje praktické vlastnosti dveří v podobě zvukové a tepelné izolace. Základním typem je voština, která poskytuje dostatečné izolační a termoregulační vlastnosti, ale disponuje nižší životností. O něco větší odolnost a pevnost nabízí děrovaná dřevotřísková deska. Posledním typem je poctivá plná deska z dřevotřísky zaručující výbornou životnost a skvělé izolační vlastnosti dostačující i pro náročné.

Celkový design

V rámci celkového designu je možné přidat nejrůznější libovolné doplňky, jako jsou otvory pro větrání, výběr kování a podobně. Každý z těchto prvků má i svou praktickou funkci a jejich výběr ovlivní nejenom vzhled samotných dveří, ale i celého interiéru. Předem si rozmyslete, jestli nebude vhodné zvolit variantu s matným prosklením pro větší prostupnost světla napříč bytem. Volbu dekoru a barvy podmiňte výběrem vhodné kombinace s dalším nábytkem, vzhledem stěny a podlahy. Uvidíte, že promyšlený výsledek, kdy do sebe jednotlivé kousky krásně zapadají, nádherně rozzáří celý interiér.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top