Pohybujete se v oboru zpracování plechů, konstrukční oceli či jiných materiálů? Pak vám jistě neunikla přítomnost moderních technologií, které výrazně ulehčují práci a rozšiřují možnosti výroby. K řezání se již poměrně dlouho používá laser, ale také vodní paprsek. Jaké jsou výhody a nevýhody obojího a kdo vám pomůže s výběrem konkrétního zařízení? Odpovědi najdete v tomto článku.
Je lepší řezání laserem, nebo vodním paprskem?
Vodní paprsek je efektivní především v případě kusové výroby. Jedná se o metodu třískového obrábění, která spočívá v řezání protlačení vody 0,28mm vodní tryskou pod vysokým tlakem (až 3 litry za minutu). Takto jemný paprsek s extrémně vysokou hustotou energie přeřeže cokoliv. Od plastu přes neprůstřelné sklo až po titan. K výhodám patří vysoká přesnost obrábění a kvalita povrchu řezné hrany. Materiál si zachovává strukturu a nedochází ke vzniku mikrotrhlin a zakalení.
Přestože je řezání vodním paprskem velmi efektivní, s ohledem na vysokou spotřebu vody je někdy lepší volbou řezání laserem.
Řezání laserem se využívá poměrně dlouho. Nejstarším typem je CO2 laser, který vytváří paprsek ze směsi plynů. K dělení materiálu pak dochází v důsledku extrémně vysoké teploty.
CO2 laser je univerzální a nachází využití i při řezání tvrdých materiálů a při sériové výrobě většího množství kusů.
Dalším typem laseru je vláknový, k jehož výhodám patří kompaktní charakter a větší výkon (až dvojnásobně) při stejném množství dodané energie jako u CO2 laseru. Využívá se pro řezání méně silných plechů a kovů a zároveň umožňuje trojrozměrné řezání do hloubky.
Nevíte si rady s výběrem? Obraťte se na Bystronic
Pokud se stále nedokážete rozhodnout mezi řezáním vodním paprskem a laserem, kontaktujte kvalifikované odborníky z firmy Bystronic AG. Dodavatel špičkových technologií nabízí také ohraňovací lisy a bude vám k dispozici i v rámci servisu. Více se dozvíte na bystronic.cz.