TOPlist
4. 10. 2023
Domů / Inspirace a trendy / Máte se při teplotách hluboko pod bodem mrazu bát o své geotermální tepelné čerpadlo?

Máte se při teplotách hluboko pod bodem mrazu bát o své geotermální tepelné čerpadlo?

Všeobecně platí, že pokud máte kvalitní tepelné čerpadlo, kterému dopřáváte pravidelný servis, tak pro Vás současné mrazivé počasí nemusí nijak stresovat – tepelné čerpadlo bude schopno Vám dodat potřebný objem tepla při standardním výkonu a bez rizika poničení jednotky umístěné ve vrtu.

Teplota v samotném vrtu je výrazně vyšší než teplota na povrchu. Výrobci kvalitních tepelných čerpadel navíc připravují své produkty na pokles teploty ve vrtu pod bod mrazu použitím odolných materiálů, kvalitní chladící kapaliny a správným nastavením výkonu jednotky umístěné ve vrtu s ohledem na odhadovanou spotřebu tepla. Standardem se rovněž stává kontrolní mechanismus monitorující výkon geotermální jednotky.

Nejen kvalita čerpadla, ale i kvalita vrtu

O výkonu jednotky tepelného čerpadla umístěné ve vrtu samozřejmě rozhoduje kvalita samotného vrtu. Z tohoto důvodu je vhodné vrt realizovat ve spolupráci se společností, která Vám dodává tepelné čerpadlo. Zde je rovněž vhodné říct, že geotermální jednotku kvalitních tepelných čerpadel je možné umístit hlouběji než jednotky méně kvalitních tepelných čerpadel. Ve větší hloubce pak nedochází k tak výraznému poklesu teplot, jako v mělkém vrtu.

Na životnost a výkon má zásadní vliv údržba

I geotermální tepelné čerpadlo vyžaduje pravidelný servis. Ideálně každý rok, zpravidla však stačí jedna rozsáhlá servisní prohlídka za dva roky. Pravidelnou údržbou můžete prodloužit životnost celé soustavy tepelného čerpadla až o desítky let.

Část údržby můžete provést i Vy, jedná se zejména o odvzdušnění topné soustavy a kontrolu chladící kapaliny. Geotermální tepelná čerpadla zpravidla disponují nádobkou, která slouží k distribuci a cirkulaci chladící kapaliny. Pokud se hladina kapaliny blíží minimálním hodnotám, je nutné kapalinu doplnit.

 

 

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top