TOPlist
13. 07. 2024
Domů / Interiér / Čím se vyplatí topit v rodinném domě?

Čím se vyplatí topit v rodinném domě?

Topná sezona se kvapem blíží a my začínáme opět myslet na to, jak bychom za topení ušetřili. Podívejme se na moderní způsoby vytápění, které umožňují, aby nám bylo v interiéru příjemně a přitom neprotopili majlant.

Topení na tuhá paliva

Jednou z možností, kterou využívá mnoho majitelů nemovitostí, je užívání kotle na tuhá paliva. Můžeme v něm většinou topit jak dřevem, tak uhlím. Uhlí i dřevo mají vysokou výhřevnost, u dřeva je důležité poptávat dřevo z tvrdých dřevin, jako je buk, dub, olše a další. Tyto mají jak vysokou výhřevnost, tak vydrží déle hořet, než dřeva měkká, jako smrk, modřín, borovice…

Poměrně novým způsobem vytápění je vytápění peletkami nebo dřevěnými briketami. Jde o slisované hobliny nebo dřevěný odpad, který drží pohromadě a jehož hoření je dlouhé, intenzivní a výhřevnost velmi dobrá. Protože jde o topení „odpadem“ – zbytky, je levnější, než topení klasickým dřevem.

Tady je důležité zmínit i možnost vytápění krbovými kamny, která můžete používat jen pro přitápění, nebo jako hlavní topení. Společnosti prodávající krbová kamna vám mohou interiérem rozvést teplo od krbových kamen do vedlejších pokojů. Během chvíle budete mít doma teplo a přitom kamna plní i estetickou funkci a umožňují mít v obýváku či jídelně příjemnou, domáckou a útulnou atmosféru. Zaručují i romantickou večerní náladu.

Tepelná čerpadla

Další možností je pořízení si tepelného čerpadla. Dnes jsou k dispozici velmi dobrá a úsporná tepelná čerpadla, jež fungují na několika principech. Pořídit můžete např. některý z nejpoužívanějších systémů: vzduch/voda, země/voda, vzduch/vzduch.

Pro jejich montáž není nutné provádět složité stavební úpravy, čerpadla jsem k mání v hezkém designu, umístíte je na zeď či podlahu, do zdi zavedete dostatečně velkou rouru a z druhé strany zdi, tedy venku, umístíte druhou část. Vše vypadá podobně, jako je to u klimatizací.

Co se týče topení plynem nebo elektřinou, vyjde vás dráž než topení tuhými palivy. Je tady ale nutné dodat, že nebudete řešit starost s uskladněním paliva, nebudete mít se zatápěním ani přípravou otopu žádnou starost nebo práci. Jednoduše otočíte kohoutkem a radiátory začnou hřát. Všichni, kdo topí elektřinou nebo plynem by alespoň tu a tam měli využít snadných srovnávačů cen nabízených energií. Během chvíle tak můžete zjistit, zda ve vašem bydlišti nebo jeho okolí není dodavatel, který by vám energii poskytnul za nižší cenu.

Vytápění nás stojí ročně spoustu peněz. Jistě se vyplatí investovat do úsporného typu vytápění, nebo kontrolovat aktuální ceny energií. Uspořené peníze můžete utratit za čas strávený s rodinou, za vybavení interiéru nebo cokoli jiného, co je vám milé, nebo na co šetříte.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top