TOPlist
15. 07. 2024
Domů / Zahrada / Fóliovník nebo skleník? Jak se liší?

Fóliovník nebo skleník? Jak se liší?

Milujete zahrádkaření a chcete některým vašim rostlinám dopřát podmínky, které si zaslouží? Tedy potřebné teplo, stejně jako třeba vlhkost. Pokud ano, existuje sortiment, který vám to umožní. Jsou to skleníky a fóliovníky. My se aktuálně zaměříme na konkrétní rozdíly, které v tomto směru existují. Nejprve je ale dobré zmínit to, co mají obě tyto varianty vlastně společné. Jedná se primárně o:

  • Bohatý výběr možností
  • Nízkou cenu
  • Široké spektrum využití

Čím je typický fóliovník?

Pokud se podíváme na samotné řešení, se kterým je spojený fóliovník, potom musíme říci, že je složený ze dvou hlavních částí. Tou první je samozřejmě nejčastěji ocelová konstrukce, která zajistí, že jsou fóliovníky velmi pevné a celkově odolné vůči celé řadě vlivů, hlavně potom větru. Druhou částí, kterou fóliovníky na zahradu od Kokiskashop mají, je fólie. Právě ta je tím hlavním článkem, který je spojený s faktem, že uvnitř můžeme vytvořit tolik potřebné teplo, stejně jako třeba vlhkost. A právě k tomu je fóliovník skleník primárně určený.

1

Pokud se podíváme na to, čím jsou vlastně charakteristické skleníky, je třeba říci, že ty nevyužívají fólii, ale naopak využívají buď sklo, což se týká hlavně řešení používaných v minulosti. Aktuálně jsou používány mnohem levnější, lehčí a kvalitnější plastové výplně.

Kdy je možné fóliovníky využívat?

V podstatě je to během celé zahrádkářské sezony, kdy je třeba vytvářet pro konkrétní plodiny podmínky, které vyžadují. Zde je určitě nutné zmínit jeden hlavní unikát, který vlastně fóliovníky na zahrádku mají. Tím je to, že je po dobu celého roku rozhodně nenecháváme na naší zahradě. Vždy je na jaře postavíme, zatímco na konci sezony je vhodné alespoň sundat krycí fólii a tu uložit.  Je to dáno hlavně tím, že by velká vrstva sněhu mohla daný materiál poškodit – třeba tak, že ho protrhne. Samotná montáž i demontáž tohoto řešení je dnes jednoduchá a rychlé. A to ať už hledáme levné fóliovníky, nebo to nejlepší řešení na našem trhu.

Podíváme-li se na porovnání se skleníkem, tak zde musíme říci, že ten může být na naší zahradě po celý rok. Pokud ho jednou umístíme, nejlépe s využitím betonových základů, už je třeba nechat ho na místě. Oproti tomu zahradní fóliovník lze vcelku jednoduše přesouvat kamkoliv.

Jednoduchá údržba je samozřejmostí

Čeho se rozhodně není třeba bát, to je celková údržba, kterou vyžadují právě zahradní fóliovníky. Pokud se na možnosti údržby podíváme blíže, tak je hlavní povinnosti udržovat je v čistotě. Ta nejenom prospívá k tomu, abychom je mohli plně využívat, ale dokáže také prodlužovat jejich životnost. Aby byl tedy velký zahradní fóliovník vždy dokonale čistý, stačí ho pravidelně oplachovat slabším proudem vody, nebo lokálně čistit zašpiněná místa. Podobné je to i v případě standardního skleníku, u kterého však může být proud vody silnější. Ony plastové náplně to rozhodně vydrží.

Pořídit si levné fóliovníky je hračkou

Výše jsme se dotkli také ceny. A to ve spojení s informacemi o tom, že skleníky a fóliovníky dnes můžeme pořídit za vcelku výhodné ceny. Podíváme-li se konkrétně na prodej fóliovníků, je třeba říci, že ty oproti skleníkům v oblasti ceny skutečně dominují. A to ať už jde o standardní alternativy, nebo menší pařeniště, popřípadě jde o specifické varianty, jako je fóliovník na rajčata. Kdo tedy potřebuje pro své rostliny specifické podmínky, ale nechce vyhazovat přebytečné tisíce korun, pro něho je zahradní fóliovník rozhodně volbou, se kterou chybu zaručeně neudělá.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top