TOPlist
29. 11. 2023
Domů / Finance a legislativa / Jak si poradit s pojištěním bytu nebo rodinného domu?

Jak si poradit s pojištěním bytu nebo rodinného domu?

Víte o tom, že existují hned 3 formy pojistek, se kterými lze zajistit nemovitost? Ne a nemáte váš dům nebo byt pojištěn? Neriskujte zbytečně, že vlivem živelní pohromy, sousedovou neopatrností nebo i vlastní chybou přijdete o majetek. Přinášíme přehled 3 druhů pojistek a vysvětlíme si, kdy je vhodné si je pořídit.

1. Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti je pojištění bytu nebo rodinného domu „jako takového“. V této pojistce jsou zahrnuty výhradně nemovité věci. V pojistce bývají zahrnuty i přilehlé stavby či drobné užitkové stavby jako je septik, studna ale třeba i bazén. Pojištění nemovitosti by měl mít sjednáno každý majitel nemovitosti!

bydletespokojene.cz_online_ergo_cz_01

2. Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti se vztahuje výhradně na věci movité. Tato pojistka vás ochrání v případě, kdy dojde ke zničení či poničení věcí jako jsou spotřebiče, koberce, vybavení kuchyně aj. Vztahuje se také na loupeže či vandalismus. Vždy je třeba si pečlivě pročíst VPP pro pojištění domácnosti a seznámit se s rozsahem pojistky.

3. Pojištění majetku

Pojištění majetku funguje jako kombinace obou předchozích. Vztahuje se na věci movité a nemovité a je velmi populární. U této formy pojistky je extrémně důležité si dát pozor na podmínky. Pojistka nemusí být tak výhodná, jako když si platíte obě předchozí zvlášť. Více o pojistce vypovídá tento test.

bydletespokojene.cz_online_ergo_cz_02

Jak a kde výhodně?

Cena se u všech typů pojistek určuje individuálně. Je už zcela běžné, že se cena určí jen na základě velikosti obytné plochy. Některé pojišťovny využívají i starší model určení ceny – tj. na základě ceny majetku, kterou stanoví odhadce. Na ceně pojištění se podepisuje lokalita – dražší jsou pojistky v Praze a také v záplavových oblastech.

Z hlediska ceny i doby vyřízení je výhodnější si sjednat pojištění bytu on-line. Vyplnění žádost zabere jen několik málo minut a pojistka platí hned od druhého dne.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top