TOPlist
15. 07. 2024
Domů / Interiér / Ložnice / Zdravý spánek na zdravotní matraci

Zdravý spánek na zdravotní matraci

Zdravý s kvalitní spánek je základ fungování každého člověka. Pokud člověk špatně a nekvalitně spí nemá dostatek energie, je často unavený a trápí ho zdravotní problémy. Proto je potřeba věnovat dostatek pozornosti při výběru matrace, roštu a postele. Jak má správně vypadat zdravotní matrace, se dočtete v následujícím článku.

Proč zdravě spát?

Zdravý spánek by měl u dospělého člověka trvat minimálně 6 – 9 hodin. U dítěte by ten čas měl být ještě o něco delší. Kromě samotné délky spánku je velmi důležitá i jeho kvalita. Nejzdravější spánek probíhá mezi 24 – 2 hodinou, není tak dobré příliš často ponocovat. Během spánku se filtruje mozek a regeneruje celý organismus. Tělo odpočívá a připravuje se na další den. Nezapomínejte, že v posteli strávíte třetinu života.

Jak zajistit zdravý spánek?

Zdravý spánek přispívá k lepší náladě, duševnímu zdraví a celkové vyrovnanosti člověka. Proto je důležité udělat vše proto, abychom ho měli dostatek. Jak ve své ložnici vytvořit ideální prostředí?

 • pravidelně větrat
 • pravidelně prát lůžkoviny
 • mít minimum rostlin (berou v noci kyslík)
 • usínat klidní a spokojený
 • mít kvalitní postel, matrace a rošt

Zdravé lůžko by mělo při ležení především zajistit přirozenou podpěru těla. Není tedy ani příliš tvrdé, ani příliš měkké, ale poddajné, přizpůsobivé tvaru naší páteře. Důležitá je i hygiena lůžka. Zdravá postel musí být vzdušná a musí větrat. Z hygienického hlediska se matrace doporučuje měnit matraci jednou za pět až sedm let, toto však můžete prodloužit kvalitní údržbou a dalšími doplňky, např. matracovým chráničem.

Jak vybrat rošt?

Kvalitní a zdravý spánek vám zajistí pouze lamelové rošty. Funkce lamelového roštu spočívá v podpoře ležícího těla tam, kde vyvíjí nejmenší tlak, a zároveň ustupují v místech s největší zátěží. Soustava lamel nijak nezatěžuje páteř a umožňuje ideální zakřivení.

Zdravotní matrace

Zdravotní matrace je základ zdravého a kvalitního spánku, který je pro lidský organismus důležitý a podstatný. U zdravotní matrace je důležité sledovat parametry, které vypovídají o jejím složení, zpracování a celkovému vnitřnímu uspořádání. Mezi nejdůležitější parametry patří:

 • rozměry
 • jádro
 • tvrdost

Rozměry matrace

Mezi důležité rozměry nepatří jen délka a šířka, ale také výška matrace. Délka matrace by měla odpovídat výšce zákazník plus 20 až 30 cm navíc. Co se týče šířky je důležité, aby nebránila v pohodlném otáčení během spánku. Ideální šířkou je tak matrace široká kolem 1 metru. Stejné podmínky platí jak pro jednolůžka tak pro manželské matrace.

Výška matrace je dána složením jádra a aby byla matrace opravdu zdravotní je potřeba, aby byla minimálně 16 – 20 cm. To značí, že je jádro tvořeno několika vrstvami se speciálními vlastnostmi a funkcemi.

Jádro matrace

Jádro matrace je její nejdůležitější součástí. Jedná se o celkovou výplň matrace, která poskytuje speciální vlastnosti a určité funkce. Postupem času se neustále materiály používané na jádro zlepšují a poskytují tak maximální komfort. Mezi nejzákladnější jádra patří:

 • pružiny
 • latex
 • pěna (lína, bio, studená)

Mezi matrace z přírodních materiálů se dají považovat matrace tvořené z kokosového, bambusového nebo kaktusového vlákna. Ty jsou většinou doplněné o základní materiály. Stále více vyhledávané jsou antibakteriální matrace, které jsou odolné vůči roztočům, bakteriím a plísním. Jsou tak ideální pro alergiky.

Tvrdost

Tvrdost matrace by se měla volit podle zdravotního stavu a stylu spánku. Většinou platí, že ženy chtějí měkčí matrace než muži. Také starší lidé dávají přednost měkčím matracím, které netlačí na klouby. Tvrdost je individuální záležitostí, proto i u manželských matrací by měla být nakombinovaná.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top