TOPlist
15. 07. 2024
Domů / Zahrada / Jak sázet růže aneb květiny zamilovaných

Jak sázet růže aneb květiny zamilovaných

By: Zaqqy

Pěstování růží má v České republice svou dlouholetou tradici. Dokonce již v předminulém století zde fungovalo hned několik šlechtitelských panství, které se zaměřovaly výhradně na pěstování růží ve větším měřítku. Růže se objevovaly jak v zámeckých zahradách, tak i ve městech. Jejich půvab a vůně okouzluje až do dnešních časů, proto je můžeme spatřit na mnoha zahrádkách i u soukromých pěstitelů. Vysaďte si i ty své.

Vhodné klimatické podmínky pro pěstování růží

Hledět na sklon pozemku ke světovým stranám, klimatické podmínky, složení půdy, vodní poměry může leckoho odradit od založení růžových školek. V časech minulých neexistovaly odolné odrůdy růží, proto se muselo hledět na všechny skutečnosti týkající se jejich pěstování. V dnešní době se pro pěstování růží může rozhodnout i pěstitel v drsnějších klimatických podmínkách nebo v mrazové kotlině, takže se toho nebojte.

Vhodná půda pro růže a výběr sazenic

Pokud se rozhodnete pro pěstování růží na vlastní zahrádce, dopřejte jim kvalitní hluboké úložiště v písčitohlinité půdě. Především dbejte aby nešlo o příliš vyschlou oblast, která navíc postrádá vzdušnost.  V případě, že tyto optimální podmínky nemůžete zajistit a disponujete pouze těžkou půdou, vylepšete jí přidáním rašeliny nebo kompostu. Půda musí být dobře propustná a provzdušněná.

Sazenice růží se dají zakoupit ve specializovaných prodejnách. Tímto způsobem si zajistíte kvalitní sazenice, mnohem lepší strategie se však ukrývá v nákupu v růžové školce. Při převozu takových růží se do vašich rukou mohou dostat svraštělé sazenice, neztrácejte naději a ihned je ponořte minimálně na 24 hodin do vody.

Kdy růže sázet a jak

Růže můžete sázet od října do dubna, takže po celou zimu, půda však nesmí být zmrzlá. Rovněž se vyhněte sadbě do mazlavé a příliš mokré půdy. Tyto podmínky jsou skvělou baštou pro tvorbu hniloby kořenů. Stejně tak nesmí klesnout teplota pod nulu. Zaschlé kořeny vyžadují namočení do vody, ostatní jen chraňte před větrem a přímým sluncem. Pečlivě prohlédněte výhonky a všechny slabé, nezdřevnatělé, měkké nebo zelené odstraňte. Růže vyžadují dostatek místa, aby si navzájem nestínily. Také je nesázejte příliš daleko od sebe. Nedá se jednoznačně říci, jaká vzdálenost je vhodná, každá odrůda má odlišný vývoj a finální podobu. Právě z těchto důvodů je dobré znát výslednou velikost růží, které by se v této podobě měly dotýkat listy. Zamezíte tak nepěkným prostorům mezi růžemi, kde by půda příliš prosychala a zarůstala plevelem.

Jak hnojit růže

Růže vyžadují především stopové prvky, mezi kterými nalezneme dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík, železo a síru. Pro hnojení růží jsou nejvhodnější kombinované hnojiva s dostatkem živin. Rovněž milují kompost, proto je vhodné je na zimu přihrnout a na jaře ho rozhrnout a zapracovat do půdy.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top