TOPlist
19. 07. 2024
Domů / Zahrada / Jak sázet tulipány, panovníky cibulovin?

Jak sázet tulipány, panovníky cibulovin?

By: Duncan

Při hledání nejvznešenějších cibulovin nemusíme pátrat příliš dlouho. Každoroční ozdobou jarních záhonků se stávají tulipány. Na první pohled krásné květy dokážou vytvořit impozantní atmosféru kdekoli právě rostou. Pokud máte i vy zájem rozšířit svůj repertoár květin na své zahrádce, neváhejte a tulipány mezi ně zařaďte. Tulipány patří k nejvyhledávanějším a nejpěstovanějším cibulovinám na celém světě. Svůj původ neutají v západní a střední Asii, odkud se celá řada druhů globálně rozšířila. Odborníci tyto cibuloviny dělí na botanické a  zahradní, které se dále dělí do bezpočtu skupin podle barev, velikostí, doby květu, tvaru a mnoho dalších specifik.

Výsadba tulipánů a jejich pěstování

Pro tulipány si nalezněte světlé a především slunné místo s dokonale propustnou zeminou bohatou na živiny. Daří se jim výhradně v neutrální až mírně kyselé půdě s hlinitopísčitým skupenstvím. Jakmile naleznete vhodné místo zryjte záhony do minimální hloubky 30 cm. Půda musí být totiž dokonale propustná a vzdušná, v opačném případě se sazenicím nebude dařit. Cibuloviny se do půdy sázejí vždy s ohledem na aktuální počasí, většinou to vychází na polovinu září až polovinu října. Dávejte si pozor na příliš časnou výsadbu, jelikož by rostliny mohli vyrašit ještě před zimou a tím se připravit o ochranu na zimní období.

Čím tulipány hnojit

Pro optimální zakořenění a první fázi jarního vývoje se tulipány živí starou cibulí, která samozřejmě postupem času celkem rychle odumírá a na místo ní se objeví několik dceřiných malých cibulí. Z těch se právě tulipán rozmnožuje. Jakmile zásobárna živin ze staré cibule odčerpá, je potřeba tulipánům poskytnout bohatý zdroj živin z půdy. Naprosto nejlepším způsobem se stává příprava vlastního kompostu, který je smíchán s pískem v poměru 5:2. Do zeminy můžete rovněž vpravit pomalu rozpustná hnojiva a nebo proleželý kompost. Zapomeňte na čerstvý hnůj, který by byl pro tulipány příliš agresivní. Pro lepší růst používejte jednou za 14 dní zálivku s tekutým slepičincem

Péče o tulipány a jejich květy

Pokud s tulipány nemáte žádné zkušenosti, určitě vás příjemně překvapí svým rychlým růstem. Vegetační období je u nich stanoveno na 4-5 měsíců. Na jaře se snažte záhony s tulipány pravidelně a zároveň citlivě zalévat. Půda by měla být neustále vlhká. Ihned po odkvětu květní stonek odštípněte, tím zamezíte zbytečné vysilování květiny na tvorbu plodů.

V průběhu růstu si všimnete, že některé z listů začínají žloutnout a odumírat. Ponechte je svému osudu a netrhejte je. Právě živiny z odumírajících listů se vracejí nazpět do cibulí, odstraňujte je z rostlin až když jsou úplně suché a nejeví známky života.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top