TOPlist
5. 12. 2023
Domů / Zahrada / Jak pěstovat gladioly jako odborník?

Jak pěstovat gladioly jako odborník?

Pěstování gladiol není nikterak složité. Tuto úlohu dokonce zvládne i průměrně zručný pěstitel bez jakýchkoliv předcházejících zkušeností. Stačí jen dodržet několik kroků v jednoduchém postupu a gladioly mohou vnést svůj půvab i na váš záhon. Poskytněte jim slunné místo a o ostatní se už postará zálivka. Vyberte si pro tento typ květin dobře propustnou půdu se slabě kyselou až neutrální reakcí.

Vysazujeme hlízy gladiol

Opatrně je před výsadbou hlízy oloupejte, dávejte maximální pozor na klíček a rašící kořínky, aby se vaší neopatrností nepoškodily. Na konci dubna nebo popřípadě na začátku května nastává to nejlepší období pro výsadbu do řádků. Dodržte 30 cm odstup mezi jednotlivým usazením. Rovněž je vhodné nechat minimálně 15 centimetrů mezi řádky. Pokud by vás zajímalo, jak hluboko se hlízy sázejí pod zem, tak velké až 10 centimetrů a střední kolem 8 cm. Díky tomu se hlízy nevyvrátí. Ihned po zasazení je nezapomeňte řádně prolít. První náznak úspěchu se dostaví až tak po 15 dnech, takže buďte trpělivý, může to být i déle. Existují však i případy, že v kvalitní půdě a zálivce v období tepla se rostliny objeví už po 10 dnech.

Růstové období gladiol

Samozřejmě, že to gladioly bez menší pomoci nezvládnou. Od vás se očekává, že budete záhony hlídat a zbavovat veškerého plevelu, který by mohl okrádat hlízy o cenné živiny. Gladioly nezalévejte příliš, raději méně a za to častěji. Na přelomu června až července gladioly přihnojte dusíkem. Následně se můžete těšit z nových hlíz, jenž vyprodukují květy.

Chemie a řez květů gladiol

Po stránce chemické je vhodné používat preventivní postřiky proti nepříjemným houbovým chorobám. Postačí klasický postřik, který používáte na jahody a další rostliny proti chorobě zvané Botrytis. Postřiky můžete kombinovat i s chemií proti savému hmyzu a doplnit tekutým hnojivem na list. Jinak se snažte příliš neexperimentovat, mohlo by to mít drtivý dopad na celou zahradu.

Jakmile vám vykvetou úplně první květy, okamžitě je seřízněte do vázy. Pak stačí každý den vyměňovat vodu a gladioly vám vykvetou do posledního poupěte. Tím si zajistíte skvělou atmosféru v jakékoliv místnosti na hodně dlouhou dobu. Při řezu ponechávejte gladiolám alespoň čtyři listy pro ukončení vegetace.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top