TOPlist
15. 07. 2024
Domů / Zahrada / Jak sázet jiřiny a pečovat o ně

Jak sázet jiřiny a pečovat o ně

Ideální podmínky pro nachystání hlíz je začátkem Jara. Jiřiny jsou překrásné okrasné květiny, které nevyžadují tolik péče, přesto se při jejich sadbě musí dodržet několik důležitých kroků pro perfektní výsledek ku spokojenosti zahrádkáře.

Péče o jiřiny v zimě

Pokud jste se o své Jiřiny v zimě starali s dostatečnou péčí, můžete její hlízy na jaře vynosit v bedýnkách na denní světlo. V opačném případě se setkáte s nelichotivým pohledem na vyschlé a scvrklé hlízy.

Jiřiny opatrně vyndejte ven z bedniček a důkladně je prohlédněte. Všechny vyschlé a duté hlízy odstraňte, nepomůže jim ani namočení, i když to některé publikace doporučují. Stejný zřetel poskytněte i nahnilým hlízám, hniloba by se totiž po vsazení do záhonu mohla šířit dál.

Skvělým tahem je vyskládání očištěných hlíz do bedniček s kvalitní rašelinou a kompostem. Narašení se provádí na světlém místě. K tomuto postupu můžete využít jak skleník, tak i pařeniště. Vyvarujte se přímé slunečního svitu a nezapomeňte na důkladnou a pravidelnou zálivku. Během několika málo dní začnou hlízy rašit.

Výsadba jiřin se nesmí uspěchat

Pokud vlastníte přirychlené jiřiny, hlízy narašené, se sadbou nechvátejte a počkejte na polovinu května. Jde o to, že rostliny jsou velmi citlivé na mráz, polovina května je tak ideální pro výsadbu.

Vyberte osluněné místo a půdu řádně prokypřete. Vrstva zeminy nad očky jiřin se odhaduje na sedm až deset centimetrů. Před vlastní výsadbou již nehnojíme. Kompost použijeme při zrýpání země, kdy ho zapravíme do země nebo do jamek, které jsou od sebe 50 centimetrů. Stejnou vzdálenost ponechejte i mezi řádky.

 

Jamky vytvořte dostatečně velké, aby se hlízy nepolámaly. V případě, že sázíte jiřiny růstové, nezapomeňte na opěrný kolík zatlučený do země. V posledních letech se objevují velmi populární balkónové nebo terasové Jiřiny, které vyžadují naprosto stejnou péči, jen kvetou časněji až do zámrazu.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top