TOPlist
8. 12. 2023
Domů / Interiér / Jak vyčistit žaluzie a netrápit se u toho

Jak vyčistit žaluzie a netrápit se u toho

Okenní žaluzie jsou v posledních letech brány jako designový doplněk, který dokáže svou barvou dokonale podtrhnout celkový vzhled oken. Svou funkcí navyšují komfort bydlení při jakékoliv potřebě anonymity nebo jen skrytu před slunečními paprsky. Okenní žaluzie dělají svým majitelům radost až do chvíle, než přijde na jejich čištění. Nyní vám předložíme sedm kroků, jak okenní žaluzie vyčistit.

Tipy pro očistu žaluzií

  1. Asi nejpracnějším, ale za to nejúčinnějším postupem je omytí každé lamely zvlášť navlhčeným hadrem ve vodě s rozpuštěným chemickým přípravkem. Pokud máte v domácnosti několik oken, půjde o práci na celý den. Namísto chemických prostředků můžete použít i obyčejný ocet.
  2. O mnoho rychlejší metoda spočívá ve sklopení lamel na jednu stranu. Následně navlhčeným hadrem lamely zbavíte prachu. V místech, kde se lamely překrývají prach zůstane, proto lamely přetočte a akci zopakujte. Buďte při přetáčení opatrní, tímto způsobem si můžete žaluzie poškodit nebo dokonce zlámat. Po otření hadrem vám na skle zůstanou zbytky po saponátu, je nutné okno otřít.
  3. Pokud máte doma pomocníka nesoucí název vysavač a jde o chytřejší model, použijte ho. Na regulaci sacího výkonu nastavte co nejnižší možný výkon a použijte malý nástavec určený pro čalouněný nábytek. Následně žaluzie přeluxujte.
  4. Na sprchu rovnou zapomeňte, dodnes se nalezne spousta lenivých hospodyněk, které žaluzie sundají a šup s nimi pod sprchu. Tato metoda je naprosto neúčinná. Voda neobsahuje žádný saponát, takže žaluzie z kuchyně budou ulepené a navíc je silný proud vody může nenávratně poškodit.
  5. Z předchozích tipů a nápadů je již nyní zřejmé, že bez manuálního přičinění to nikam nedotáhnete, proto je vhodné obyčejné čištění hadrem vylepšit a tím ušetřit čas za současného zachování kvality čištění. V obchodem si zakupte speciální kartáče, které nestojí více jak 70 korun. Díky nim celou práci urychlíte a výsledek bude naprosto perfektní.
  6. Ušetřete peníze za nákup speciálních rukavic a použijte přesně ty, co vám doma visí v kuchyni. Použít můžete i starou zimní rukavici nebo ponožku a pomocí nich prach rovnou setřít. Využít můžete jak suché tak mokré metody.
  7. Posledním naším tipem je objednávka profesionálních služeb úklidové společnosti. Cena za 1 metr standardního znečištění se pohybuje kolem 10 Kč. Čistí se s obou stran, takže 2x cena za 1 metr čtvereční. Rovněž se nesmí zapomenout na zaúčtování dopravného.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top