TOPlist
10. 07. 2020
Domů / Stavba a rekonstrukce / Jak postavit garáž levně a účelně?

Jak postavit garáž levně a účelně?

Potřebujete mít na svém pozemku u rodinného domu garáž? Pokud jste teprve ve fázi plánování stavby rodinného domu, není nic jednoduššího, než ji zahrnout do projektu rodinného domu a postavit společně s vaším domem. Pokud již rodinný dům postavený máte a s garáží se při projektování domu nepočítalo, nezbývá vám, než si postavit garáž jako samostatný objekt na vašem pozemku. Jakou garáž vybrat, aby byla účelná a zároveň nebyla finančně příliš nákladná?

Jaký typ garáže zvolit?

Možností máte celou řadu. Můžete si postavit garáž zděnou, garáž plechovou, garáž dřevěnou nebo jen kryté stání pro váš automobil. Otázkou však stále zůstává to, jak si představujete, že budete garáž během roku využívat a kolik peněz jste do její stavby ochotni investovat. Garáž bývá většinou nejen místem kam zaparkujete svůj automobil, ale i prostorem pro uskladnění věcí týkajících se provozu vašeho vozu, náhradních dílů a nářadí. Pro kutily bývá garáž využívaná velmi často i jako dílna. V dnešní době se kladou na garáž vyšší nároky, než tomu bylo dříve. Počítá se s tím, že je zapotřebí mít v garáži minimálně zavedenou elektrickou energii a nataženou vodu. Pokud je v garáži i topení, je možno ji využívat celoročně k rozličným činnostem.

Stavba garáže svépomocí nebo na klíč?

Zděná garáž

Stavbu jednoduché garáže většinou zvládne každý zručnější kutil. Musíte si však uvědomit, že u stavby zděné garáže je zapotřebí, abyste měli k dispozici nejen levný materiál na stavbu, ale měli i dostatek zkušeností se zděním, osazováním oken, montáží střešní krytiny a dalšími nutnými stavebními pracemi. Klasická zděná garáž je asi tím nejvhodnějším, nejúčelovějším, ale zároveň i nejnákladnějším řešením. Pokud si dokážete stavbu svépomocí dobře zorganizovat, můžete oproti stavbě garáže na klíč ušetřit nemalé finanční prostředky. Za nevýhodu stavby zděné garáže svépomocí musíte považovat především čas potřebný na stavbu a to, že vlastnoručně postavená domácí garáž nebude mít s největší pravděpodobností po stránce estetické takovou hodnotu, jako kdyby vám ji postavila odborná stavební firma na klíč.

Dřevěná garáž, plechová garáž

Levnější alternativou zděné garáže bývají například dřevěné garáže, různé přístřešky pro osobní automobily zvané car-porty či plechové montované garáže. Pokud se rozhodnete pro stavbu dřevěné garáže svépomocí, záleží nejvíce na tom, za kolik peněz jste schopni pořídit dřevěný materiál. Pokud máte možnost získat starší dřevo nebo syrové dřevo z vlastních zdrojů a postavíte si garáž svépomocí, našli jste tu cenově nejpřijatelnější variantu garáže. Stačí postavit dřevěnou konstrukci, opláštit ji jednoduchými dřevěnými stěnami a šikmou střechu pobít plechem.

O něco dražší variantou než je garáž dřevěn bude bezesporu plechová garáž. Základem plechové garáže bývá ocelová konstrukce, na kterou se připevní pevný  odolný nerezový plech. Dřevěné i plechové garáže můžete povrchově upravovat do požadovaného odstínu, aby lépe ladily s exteriérem vašeho rodinného domu.

Přístřešky pro auta

Další variantou pro parkování vašich aut budou dřevěné přístřešky upevněné na zabetonovaných patkách, zastřešené různými materiály, jako je plastový makrolon, plechová krytina, OSB deska se šindelem nebo klasická betonová taška. Zde je však zapotřebí předem zjistit, na kolik vyjde požadovaná střešní krytina. Makrolon nebo betonové tašky totiž vyjdou na nemalé peníze. U každé garáže navíc počítejte ještě s okapovým systémem.

Stavební povolení nebo ohlášení stavby?

Při stavbě garáže svépomocí nezapomínejte na to, že pro ni musíte mít, buď stavební povolení, nebo ohlášení stavby. Zde záleží na velikosti zastavěné plochy. Do 25 m2 vám bude pro stavbu garáže stačit ohlášení stavby, při větší zastavěné ploše už budete potřebovat stavební povolení. A v takovém případě vás nemine nepříjemná administrace se stavbou spojená.

Pozor na zloděje!

Levné, podomácku vyrobené garáže ve většině případů slouží jen jako ochrana vozidel před nepříznivými povětrnostními podmínkami. V žádném případě do nich nedoporučujeme ukládat cenné náhradní díly ani drahé nářadí, nemáte-li kvalitní uzamykatelná vrata.  Přístup do takovýchto prostor může být pro zloděje velmi jednoduchý.

1 komentář

  1. Pokud bych chtěl pouze přístřešek, pak bych volil zastřešenou pergolu. V případě samostatně stojící garáže lehkou plechovou konstrukci se zateplením, která by mi umožnila vytvořit prostor i pro dílnu napojenou na garáž.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top