TOPlist
19. 07. 2024
Domů / Zahrada / Jak postavit plot svépomocí?

Jak postavit plot svépomocí?

Máte kolem svého rodinného domu zahradu, kterou potřebujete oplotit, ať už z důvodu zajištění soukromí či ochrany svého majetku? Váháte nad tím, který typ plotu bude tím nejvhodnějším a zároveň i finančně nejpřijatelnějším řešením? V současné době se na oplocení pozemků u rodinných domů nejčastěji používají ploty zhotovené ze sloupků a pletiva. Výhodou tohoto plotu je především jeho neutrální vzhled, cenová dostupnost a snadná montáž. Co budeme pro jeho stavbu potřebovat a jak takový plot svépomocí postavit?

Obstarání materiálu pro stavbu plotu svépomocí

V první fázi je zapotřebí obstarat vše potřebné pro stavbu plotu. Budete potřebovat sloupky, plotové vzpěry, napínací drát, pletivo, vázací drát, ocelové kolíky, zemní vrták, provázek, vodováhu, kleště na štípání drátu a samozřejmě kolečko a beton. Pokud netušíte, kolik kterého materiálu budete potřebovat, využijte kalkulátorů na internetu. Ty vám velmi snadno a rychle určí, kolik čeho je zapotřebí pro stavbu plotu objednat.

Vykolíkování vzdálenosti mezi sloupky

Po nakoupení všeho potřebného materiálu pro stavbu plotu se můžete ihned pustit do práce.  Rozměřte si vzdálenost mezi jednotlivými sloupky tak, aby byla na všech stranách, které budete oplocovat shodná.  Nejvhodnější je, když si natáhnete provázek a po celé délce plotu rozmístíte ve shodných vzdálenostech kolíky. Na jejich místo se následně budou umisťovat sloupky a vzpěry. Počítejte s tím, že na 2 – 2,5 metru plotu je zapotřebí jeden plotový sloupek. Vzpěry dáváme na každý roh či při změně směru plotu. Po rozměření vzdálenosti jednotlivých sloupků a vzpěr následuje vrtání děr.

Vrtání děr pro sloupky a vzpěry

Vrtání děr ručním nebo zemním motorovým vrtákem o průměru 15 cm se upřednostňuje před ručním hloubením děr. Vrtané díry jsou mnohem přesnější a jsou všude stejně široké. Tím snížíte nejen spotřebu betonu, ale zároveň si ušetříte spousty práce betonováním plotových sloupků. Díry doporučujeme vrtat do zámrzné hloubky  60 – 80 cm. U sloupků pro brány, branky, krajové a rohové sloupky vrtejte díry raději o průměru 20 – 25 cm.  Díry pro vzpěry vyhlubte raději krumpáčem než vrtákem. U nich stačí hloubka kolem 40 cm.

Betonování sloupků a vzpěr

Po vyhloubení a vyvrtání děr pro sloupky a vzpěry přichází na řadu betonování. Připravte si beton a nalijte ho do děr určených pro krajní sloupky. Natáhněte mezi ně provázek a pokračujte betonováním všech ostatních sloupků. Dávejte si pozor na výšku a kolmost jednotlivých sloupků. Výška zabetonovaného sloupku by měla být o asi deset centimetrů větší než je výška koupeného pletiva. Takto zabetonovaný plot je zapotřebí nechat důkladně vytvrdnout. Doporučují se minimálně tři dny, lépe však celý týden.

Vypínání napínacího drátu

Další fází při stavbě plotu svépomocí je vypínání nosného drátu. Ten se upevňujte na každý sloupek ve třech výškách – nahoru, doprostřed a na spodní část sloupku. Nosný drát nejprve upevněte k prvnímu sloupku, natáhněte k poslednímu a mezi nimi veďte napnutý nosný drát. Upevněte ho skrze speciální úchyty na sloupku a otáčením klíčku pak drát vypínejte do potřebného stavu.

Vypínání pletiva

Poslední fází před dokončením stavby plotu svépomocí je vypnutí a připevnění pletiva. Pletivo postavte k prvnímu sloupku, připevněte ho smyčkami ke sloupku vázacím drátem. Poté pletivo rozviňte po celé délce jedné strany plotu. Pletivo postupně navěšujte vrchními háčky k hornímu napínacímu drátu. Vázacím drátem pak přivážeme pletivo na všechny plotové sloupky. Pletivo na konci zavažte a máte hotovo.

Pak už se můžete těšit z toho, že jste dokázali postavit plot svépomocí. Budete-li chtít časem tento drátěný plot na vaší zahradě skrýt, doporučíme vám vysázet před něj do dostatečné vzdálenosti například živé túje. Ty plot obrostou a vy si budete moci užívat relaxace v krásné zelené zahradě s pocitem, že jste díky plotu dostatečně chráněni proti nezvaným hostům.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top