TOPlist
26. 09. 2023
Domů / Interiér / Pravda o LED žárovkách

Pravda o LED žárovkách

Klasickým žárovkám už ze zákona odzvonilo. A do popředí se dostávají LED žárovky. Jaké vlastně jsou? Vyplatí se do nich investovat?

Cena na prvním místě

Většina nakupujících se při koupi nových žárovek dívá především na cenu. Při srovnání s klasickými žárovkami jsou zářivky i LED žárovky nepoměrně dražší. Cena se však v posledních letech i přesto snížila. Než však LED žárovky odsoudíme jako příliš drahé, je potřeba počítat také s jejich životností.

Klasická žárovka má životnost přibližně 1000 hodin. LED žárovka vydrží svítit desetkrát až padesátkrát déle. Přesto její cena není až tolikrát vyšší. V přepočtu na vysvícené hodiny jsou tedy LED žárovky levnější.

Účinnost jako silný argument

U finanční stránky ještě chvíli zůstaneme. Faktická cena LED žárovek se totiž může ještě snížit – vezmeme-li v úvahu účinnost a spotřebu elektrické energie. Klasické žárovky příliš spořivé nejsou.  Kromě světla vydávají také velké množství tepla – které bylo (zbytečně) vyrobeno z elektrické energie. Z tohoto důvodu však nejsou vhodné pro teraristiku, kde osvětlení plní také funkci topení.

LED žárovky jsou až dvanáctkrát účinnější než obyčejné žárovky – nejenže tedy vydrží déle, ale šetří naše peníze také mnohonásobně nižší spotřebou energie.

Jsou mechanicky odolné a bezpečné

Rozbít obyčejnou žárovku není složité. Při pádu na zem jsme rovnou mohli kupovat novou. Jinak tomu je u LED žárovek – ty jsou totiž odolné vůči nárazům, otřesům i vibracím.

Stejně tak jsou bezpečnější, i co se týče případných popálenin. Při doteku rozsvícené klasické žárovky se vaše děti mohou nepříjemně popálit. U LED žárovek se toho nemusíte bát – na povrchu totiž nepálí. Navíc nevyzařují ultrafialové ani infračervené světlo.

LED žárovky versus zářivky

Vedle LED žárovek se do oblasti zájmu českých zákazníků dostávají také zářivky. I ty představují vhodnou alternativu za klasické žárovky. Navíc jsou levnější než LED osvětlení a mají jen o něco málo menší životnost.

Při rozsvícení však chvíli trvá, než se nažhaví a poskytnou světlo v plném výkonu. Stejně tak jim škodí časté rozsvěcení a zhasínání. Tyto problémy však LED žárovky nemají.

LED žárovky již běžně pořídíte ve všech prodejnách s domácími potřebami. Je možné je také koupit na internetu. V obou případech si však dejte pozor na původ zboží – a na jeho kvalitu. Široký výběr kvalitních LED žárovek najdete například v tomto e-shopu.

Komentovat

Váš email nebude zveřejněn. Vyžadované pole jsou označené *

*

Scroll To Top